?

Log in

No account? Create an account
 
 
06 February 2017 @ 10:04 am
Чи сумісні мовні закони з лібералізмом?  
Взагалі, дуже неочевидна річ.
Супротивники законів про українську мову - це ж не тільки вата.
Дійсно, чому влада не вірить, що українська мова може виграти в чесній конкуренції? Якщо не може - виходить, вона і не потрібна народу? Тоді українізація - це забаганка жменьки бандерівців, що дорвалися до влади?

Насправді все складніше. Інтереси народу не завжди виграють в вільній конкуренції. Є така річ, називається "рівновага Неша".

Уявимо родину, в якій всі курять. Причому всі вже здогадались, що куріння вкорочує віку. Час від часу той чи інший член родини намагається кинути курити, але коли в хаті постійно накурено - не може терпіти і сам закурює.
Некуріння, хоч і є бажаним для кожного, програє в чесній конкуренції, бо курці створюють кон'юктуру, несприятливу для того, хто кидає.
Тоді родина збирається за столом і приймає рішення: курити в квартирі і біля неї - зась.
Самі себе примушують.

Перейти на українську мову як основну в спілкуванні - дуже важко. Бо у всіх нас глибоко втовкмачений комплекс української меншовартості. Наприклад я, україномовний від народження, до останніх двох років з незнайомими людьми по дефолту вживав російську. В тому числі звик спілкуватись російською з давніми знайомими, для яких теж рідна українська. З дитинства остерігався, що будуть кривляти, мої батьки остерігались почути "ви мнє па-чєлавєчаскі гаваріть будєтє?"

Тому протекціоністські закони, що просувають українську мову в публічній царині, можуть бути виправданими і відповідати волі більшості.

(щойно подумав - може, треба було б писати російською, бо це те, що ніяк не второпають "брати" з-за поребріка?)
 
 
 
jora0jora0 on February 13th, 2017 02:30 pm (UTC)
Кстати, сторонники запрета паранджи придерживались похожей аргументации.
В те времена, когда правый популизм ещё не стал мэйнстримом.
saint Zozo, или Юраstzozo on February 13th, 2017 08:33 pm (UTC)
Ничего подобного.
Хотя бы потому, что большинство имеющих избирательное право французов - не мусульмане.
jora0jora0 on February 14th, 2017 09:35 am (UTC)
Ну, равновесие Нэша там тоже присутствует. А паранджу запрещали (или ограничивали) не только во Франции, но и в ряде традиционно исламских стран во время модернизации.
saint Zozo, или Юраstzozo on February 16th, 2017 08:48 am (UTC)
Если речь об исламских странах - тогда да, похоже.
Поддерживаю.
enemyofljenemyoflj on February 20th, 2017 06:31 am (UTC)
Очень занятная аналогия между использованием в семье русского языка и курением. Которое, как все уже поняли, сокращает жизнь.