saint Zozo, или Юра (stzozo) wrote,
saint Zozo, или Юра
stzozo

Чи сумісні мовні закони з лібералізмом?

Взагалі, дуже неочевидна річ.
Супротивники законів про українську мову - це ж не тільки вата.
Дійсно, чому влада не вірить, що українська мова може виграти в чесній конкуренції? Якщо не може - виходить, вона і не потрібна народу? Тоді українізація - це забаганка жменьки бандерівців, що дорвалися до влади?

Насправді все складніше. Інтереси народу не завжди виграють в вільній конкуренції. Є така річ, називається "рівновага Неша".

Уявимо родину, в якій всі курять. Причому всі вже здогадались, що куріння вкорочує віку. Час від часу той чи інший член родини намагається кинути курити, але коли в хаті постійно накурено - не може терпіти і сам закурює.
Некуріння, хоч і є бажаним для кожного, програє в чесній конкуренції, бо курці створюють кон'юктуру, несприятливу для того, хто кидає.
Тоді родина збирається за столом і приймає рішення: курити в квартирі і біля неї - зась.
Самі себе примушують.

Перейти на українську мову як основну в спілкуванні - дуже важко. Бо у всіх нас глибоко втовкмачений комплекс української меншовартості. Наприклад я, україномовний від народження, до останніх двох років з незнайомими людьми по дефолту вживав російську. В тому числі звик спілкуватись російською з давніми знайомими, для яких теж рідна українська. З дитинства остерігався, що будуть кривляти, мої батьки остерігались почути "ви мнє па-чєлавєчаскі гаваріть будєтє?"

Тому протекціоністські закони, що просувають українську мову в публічній царині, можуть бути виправданими і відповідати волі більшості.

(щойно подумав - може, треба було б писати російською, бо це те, що ніяк не второпають "брати" з-за поребріка?)
Tags: война за независимость, национальный вопрос
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments